Астрономія
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Діаграма Герцшпрунга-Рессела

Точка на діаграмі вказує на значення абсолютної величини зірки. Тобто, показана світність зір і їх поверхнева температура.

Щоб знати абсолютну величину зірки, необхідно знати відстань до неї.

На малюнку показано, який вигляд має типова діаграма Герцшпрунга-Рессела для групи зірок. Зірки мають тенденцію концентруватися вздовж лінії АВ, верхній кінець якої А знаходиться в області яскравих блакитних зірок, а нижній В – в області слабких червоних зірок. Вказана лінія називається головною послідовністю, і, судячи по її населеності, можна зробити висновок, що типова зірка проводить більшу частину життя на головній послідовності. Сонце також знаходиться на головній послідовності, і його позначено символом С. 

Хоча головна послідовність містить більшість зір, багато з них знаходяться у верхній правій області, позначеній Г, і невелике число – в нижній області, позначеній К. В першій області знаходяться зорі-гіганти, що мають велику світність і червоний колір, а в другій – слабкі зірки-карлики. Назви „гіганти” і „карлики” відносяться до реальних розмірів зірок.

Оскільки показник кольору вказує на поверхневу температуру зірки, з малюнку видно, як ця температура поступово зменшується при переході зліва на право на діаграмі Г-Р. Таким чином, карлики набагато гарячіші ніж гіганти. Через переважаючий колір гіганти часто називають червоними гігантами, а карлики зазвичай – білими карликами.

Діаграма Г-Р містить ще одну корисну інформацію, яку несе світло зір: спектральні властивості зір, також змінюються від однієї зірки до іншої. Цю зміну можна пов’язати з поверхневою температурою зірок.

Зірки, що мають світність I – найяскравіші і великі за розміром; їх називають супергігантами. Зірки класу II – яскраві гіганти, а зірки III – звичайні гіганти. Зірки, що займають проміжне положення між гігантами і зірками головної послідовності, входять в клас IV. Нарешті, зірки класу V знаходяться на головній послідовності.

Отже, зірку, що знаходиться  на головній послідовності чи в області гігантів на діаграмі Г-Р, можна охарактеризувати її класом світності і спектральним класом.

Така класифікація не розповсюджується на область нижче головної послідовності, тобто, на білі карлики, які дуже слабкі.

Форма входу
Пошук
Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz