Пошук чорних дір
Об’єкт, який за означенням не можна бачити, нелегко й знайти. Як же астрономи шукають чорні діри?
Звичайно їх не можна побачити за допомогою телескопів. Але можна використати непрямі методи, які пов’язані з гравітаційними ефектами, які викликає чорна діра в оточуючій речовині.
Ідеальні в цьому плані є подвійні зірки. В такій ситуації спостерігач бачить періодичну зміну положення зірок в просторі. Через певний проміжок часу вони знову повертаються у вихідне положення.
Припустимо, що зірки достатньо близькі одна до одної в тій мірі, що відстань не дуже перевищує суму їх радіусів. Коли зірки так близько, вони намагаються відірвати частину речовини з поверхні сусідки.
Така взаємодія носить назву припливної взаємодії. Вона аналогічна тим силам, що народжуються між Місяцем і Землею, і викликають припливи і відпливи.
Якщо одна з зірок – це гігант, а інша – чорна діра. Тоді речовина буде перетікати від гіганта до діри. Але не навпаки. Такий неперервний цикл утворює дископодібну структуру, яка може простягатися навколо чорної діри на великі відстані. Так як падаюча речовина – це гарячий газ, то він випромінює рентгенівські промені.
Крім подвійних систем, чорні діри досліджувалися теоретиками з різних точок зору. Чорна діра збирає на себе навколишню речовину і може стати джерелом великої енергії. Якщо масивна чорна діра масою в мільйони сонячних мас обертається навколо своєї осі, то вона буде збирати навколишню речовину в товстий диск акреції, який буде сильно випромінюватися. Багато хто вважає, що таке джерело є квазаром – об’єктом за межами нашої галактики.
Приклад з квазаром ілюструє важливість гравітації як резервуара з енергією. Світність їх набагато більша, ніж у зірок, але розміри компактніші. Цим потребам і відповідають чорні діри.
Будь-яка нова ідея науки повинна задовольняти 2 умови:
- вона повинна пояснювати факти, що спостерігаються;
- повинна бути можливість пояснити, що дані факти не підлягають іншому поясненню.
В сучасному стані здається, що ідея існування чорних дір прекрасно задовольняє ці критерії.