Астрономія
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Гіпернові зорі

Гіпернові зорі – це результат колапсу виключно важкої зорі після того, як в ній більше не залишилося джерел для підтримки термоядерних реакцій. З початку 1990-х років були відмічені такі могутні вибухи зір, сила вибуху яких перевищувала потужність вибуху звичайної наднової приблизно в 100 разів, а енергія вибуху перевищувала 1046 Дж. До того ж багато з цих вибухів супроводжувалися дуже сильними сплесками гамма-випромінювання.

Ядро гіпернової при гравітаційному колапсі перетворюється на чорну діру, і два могутні релятивістські струмені викидаються з полюсів обертання вмираючої зорі майже зі швидкістю світла. Ці релятивістські струмені якраз і пояснюють інтенсивні сплески гамма-випромінювання, які спостерігаються при утворенні гіпернових.

Зорі, масивні настільки, щоб відразу сколапсувати в чорну діру, зустрічаються дуже рідко, тому гіпернові теж повинні вибухати рідко, якщо вони дійсно існують. Передбачається, що в нашій Галактиці гіпернова вибухає в середньому один раз в 200 млн. років.

Інтенсивне дослідження неба дало кілька аргументів на користь існування гіпернових, але поки що вони є гіпотетичними об’єктами. Сьогодні термін використовується для опису вибухів зір з масою від 100 до 150 і більше мас Сонця. Гіпернові теоретично могли б створити серйозну загрозу для Землі внаслідок сильного радіоактивного спалаху, але в даний час поблизу немає зір, які могли б представляти таку небезпеку. За деякими даними, 440 мільйонів років тому стався вибух гіпернової зорі поблизу Сонячної системи. Ймовірно, короткоживучий ізотоп нікелю 56Ni потрапив на Землю в результаті цього вибуху.

Колапсари. Слово «колапсар» використовується як назва гіпотетичної моделі, в якій зірка Вольфа – Райє, що швидко обертається, з масою ядра більше 30 сонячних мас формує велику чорну діру, що також обертається, захоплюючи зовнішні зоряні оболонки з релятивістською швидкістю. Завдяки таким швидкостям коллапсари можуть виявитися найшвидшими з відомих небесних тіл.

Вважається, що коллапсари є причиною довгих (t > 2 с) сплесків гамма-випромінювання, оскільки могутня енергія струменя буде виплеснута уздовж осі обертання чорної діри, створюючи сплеск високоенергетичного випромінювання у напрямі релятивістського струменя.

Як приклад коллапсара можна привести незвичайну наднову SN 1998 bw, пов’язану з гамма-сплеском GRB 980425. Зоря була класифікована як наднова через особливості її спектру в радіодіапазоні.

Форма входу
Пошук
Copyright MyCorp © 2025Зробити безкоштовний сайт з uCoz