Пошук екзопланет
Прямі спостереження екзопланет становлять значні труднощі. Тому для їх виявлення застосовують наступні методи.
Метод Доплера – спектрометричне вимірювання радіальної швидкості зорі. Найпоширеніший метод. Дозволяє виявити планети з масою не менше кількох мас Землі, розташовані поблизу зорі, та планети-гіганти з періодами до ~ 10 років. Метод Доплера дозволяє визначити амплітуду коливань радіальної швидкості для пари «зоря – одиночна планета», масу зорі, період обертання, ексцентриситет і нижню межу значення маси екзопланети. На квітень 2010 р. цим методом зареєстровано 343 планети.
Транзитний метод пов’язаний с проходженням планети на фоні зорі. В цей час світність зорі зменшується. Метод дозволяє визначити розміри планет, а в поєднанні з методом Доплера – густину планет. Також дає інформацію про наявність і склад атмосфери. На квітень 2010 р. цим методом виявлено 79 планет.
Метод гравітаційного мікролінзування. Між спостережуваним об’єктом (зорею, галактикою) та спостерігачем на Землі має бути інша зоря (вона є гравітаційною лінзою), яка фокусує своїм гравітаційним полем світло спостережуваної системи. Якщо зоря-лінза має планети, то виникає несиметричність кривої блиску. У цього методу вкрай обмежене застосування, причому повторне спостереження неможливе. Проте він чутливий до планет малої маси (порядку земної). До квітня 2010 р. відкрито 10 планет.
Астрометричний метод базується на зміні власного руху зорі під гравітаційним впливом планети. За допомогою астрометрії уточнено маси деяких екзопланет. Майбутнє цього методу пов’язане з орбітальними місіями, наприклад, такими як SIM.
Радіоспостереження пульсарів. Якщо навколо пульсара обертаються планети, то його сигнал має осцилюючий характер. Потужні напрямлені потоки випромінювання утворюють в просторі конічні поверхні. Якщо на такій поверхні виявиться Земля, тоді можливо зареєструвати дане випромінювання. На березень 2010 р. у двох пульсарів знайдено п’ять планет (3 + 2).
Техніка для вивчення екзопланет.
COROT (ЕКА) – спеціалізований 30-и сантиметровий орбітальний космічний телескоп, що знімає криві блиску багатьох зір у момент проходження перед ними планет. Запущений 27 грудня 2006 року. Передбачалося з його допомогою виявити десятки планет земного типу. До березня 2010 року COROT відкрив сім екзопланет і один коричневий карлик.
KEPLER (НАСА) – космічний телескоп системи Шмідта з діаметром дзеркала 0,95 м, здатний одночасно відстежувати 100 тис. зір. Запущений 7 березня 2009 року. Планується виявити близько 50 планет, з розмірами ідентичними Землі, і близько 600 планет, що в 2,2 разу перевищують Землю за розміром. KEPLER обертається навколо Сонця по орбіті радіусом 1 а. о. Розрахунковий термін експлуатації 3,5 роки. До березня 2010 року Кеплер відкрив п’ять екзопланет.
В найближчому майбутньому планується запуск:
PEGASE – запуск в 2011 – 2012 роках.
New Worlds Mission – запуск в 2013 році.
систем інфрачервоних телескопів IRSI/DARWIN (ЕКА) – 2015 рік.
оптичного інтерферометра Space Interferometry Mission SIM (НАСА) – запуск в 2015 – 2016 роках.
Terrestrial Planet Finder TPF (НАСА) – запуск після 2020 року.