Астрономія
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Народження, життя і смерть зір

Згідно сучасним теоріям утворення зір, їх народження починається всередині темної міжзіркової хмари газу та пилу. 

Що таке зірка? Перш за все, це куля, що складається із гарячого густого газу. Щоб утворити зірку, необхідно стискати деяку область молекулярної хмари дуже сильно, поки вона не стане достатньо густою і гарячою для того, щоб перетворитися в зірку. Такий стиск досягається силою тяжіння.  

Коли газ стискується, він нагрівається і, коли стає достатньо гарячим, починає випромінювати тепло і світло. Це випромінювання, а також збільшення хаотичного руху молекул і атомів газу породжують тиск, що протидіє силі тяжіння стиску молекулярної хмари. Температура і тиск в центрі хмари максимальні, а на периферії – мінімальні.

Так утворюється зоря.

Стадії еволюції зірки до утворення компактного залишку займають не більш 10% від цього часу.

Саме тому більшість зір, що спостерігаються в нашій Галактиці, — скромні червоні карлики з масою Сонця чи менше. Подальша доля зірки цілком визначається її масою.

Який же буде термін життя зірки? Інакше кажучи, скільки часу вона проведе на головній послідовності? Відповісти на дане запитання можливо, якщо знати механізм виділення енергії в зірці. Для зірок головної послідовності це термоядерні реакції перетворення водню в гелій.

З огляду на те, що маса ядра зірки пропорційна її повній масі (М), шляхом розрахунків одержуємо приблизне співвідношення: тривалість перетворення водню в гелій дорівнює 10 M/L млрд. років, де маса М і світність L зірки виражені в масах і світності Сонця. Для зірок з масою, близькою до сонячної, L = М  (це випливає зі спостережень). Звідси знаходимо, що час їхнього життя 10/М  млрд. років.

Тепер ясно, що зірки з масою більше сонячної живуть набагато менше Сонця, а час життя самих масивних зірок складає «усього» кілька мільйонів років! Для більшості зірок час життя порівнянний чи навіть перевищує вік Всесвіту (близько 15 млрд. років).

Тепер ми підійшли до основного питання: у що перетворюються зірки наприкінці життя і як виявляють себе їхні залишки? Зірки різної маси приходять у підсумку до одного з трьох станів: білі карлики, нейтронні зорі чи чорні діри.

 

Форма входу
Пошук
Copyright MyCorp © 2024Зробити безкоштовний сайт з uCoz